Pivní zajímavosti

Pivo a původ

Jaký je původ jména "pivo"?

PIVO je staré slovanské slovo označující "nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější".

Co znamená slovo "Urquell"?

Slovo Urquell znamená Prazdroj, původní pramen a v řeči piva znamená originál.

Co znamená slovo "Pils"?

"Pils" je zkratkou slova Pilsen, tedy Plzeň, znamená tedy plzeňský a v řeči piva je to synonymum silně chmeleného spodně kvašeného ležáku.

Proč se mnoha pivům na světě říká Pilsen, Pilsner?

Jedná se o označení piv podobného typu, tzv. plzeňského typu, která jsou vyráběna spodním kvašením.

Kdo je patronem sladovníků a pivovarníků?

Svatý Václav, patron země české. Byl údajně přidělen jako patron sladovníkům a pivovarníkům Karlem IV. v roce 1357. Ústředním motivem cechovního odznaku sladovníků královského města Prahy je právě svatý Václav se zbrojí.

Kdy bylo uvařeno první pivo tzv. plzeňského typu?

První pivo bylo uvařeno v Plzni 5. října 1842.


Pivní recepty

 

Roštěnky na kečupu s křenem

4 roštěnky, sůl, mletý pepř, mletá sladká paprika, 40 g tuku, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 3 lžíce rajčatového kečupu, trochu paprikové vegety, 1 lžíce strouhanky, 1,5 dl světlého piva Pilsner Urquell, čerstvě nastrouhaný křen. Roštěnky několikrát nařízneme po obvodu, naklepeme, osolíme, opepříme a posypeme paprikou. Na tuku zpěníme drobně nakrájenou cibuli a česnek, shrneme je stranou, pak na tuku opečeme po obou stranách roštěnky. Podlijeme je trochou vody, přidáme vegetu a dusíme skoro doměkka. Přidáme kečup a dodusíme. Hotové roštěnky vyjmeme, omáčku zahustíme strouhankou, přidáme pivo, vše rozmícháme, vložíme zpět roštěnky a krátce podusíme. Omáčku přisolíme. Na talíři poklademe každou porci křenem. Podáváme s rýží a zeleninovým salátem.

 

Pivovarský guláš

1kg netučného bůčku nakrájíme na kousky a dáme dusit na osmažené cibuli. Přidáme pepř, bobkový list a nové koření. Když je maso skoro měkké, zalijeme guláš necelými 2dl piva a malinko jej zaprášíme strouhankou. Tento guláš je nejlepší s chlebem.

 

Kapr smažený v sýrovém těstíčku s pivem

4 porce kapra /nebo jiné ryby/, sůl, tuk na smažení, citron
Těstíčko: 2 malá vejce, 1 dl světlého piva Pilsner Urquell, asi 100 g mouky, 80 g tvrdého sýra, 1 lžíce oleje. Porce kapra zbavíme páteřní kosti, mírně je osolíme, namočíme do těstíčka a zvolna usmažíme po všech stranách na tuku. Podáváme s dílky citronu a s bramborovým salátem. Příprava těstíčka: Vejce rozšleháme s pivem, moukou, jemně nastrouhaným sýrem a olejem ve středně husté těstíčko.


Pivo a zdraví

 

Je pivo vhodné pro sportovce?

Nealkoholické pivo mohou pít i sportovci. Má vhodnou tzv. osmolalitu, tzn., že je v podstatě isotonickým nápojem, má zhruba stejný osmotický tlak jako krev, a také poskytuje "rychlé kalorie" - je vhodné k doplnění energie po sportovním výkonu. Pivo umožňuje vysoce účinnou látkovou výměnu, obsažené látky se v organismu zužitkují bez vedlejších přeměn snadno a rychle. Je velmi snadno stravitelné. Je důležitým zdrojem vitaminů. V pivu je přítomno značné množství iontů draslíku, hořčíku, fosforu a dalších stopových prvků, takže může být označeno jako iontový nápoj.

 

Jsou v pivu vitamíny? Jaké?

Ano, jsou to vitaminy skupiny B a kyselina listová a jsou přítomny v každém pivu. Při vypití 1 litru piva lze počítat s následujícím průměrným přínosem vitamínů:

Vitamin B1 - thiamin
(3 % denní potřeby) - odbourává ve tkáních sacharidy, tzn. že dodává tělu energii, dále má význam pro růst, trávení a nervovou aktivitu
Vitamín B2 - riboflavin
(20 % denní potřeby) - je protetickou skupinou pro organismus důležitých oxidačně redukčních enzymů.
Niacin
(45 % denní potřeby) - se významně podílí na výživě buněk. Působí při uvolňování energie z tuků a sacharidů a při hromadění tělesné energie. Je součástí dvou koenzymů, pomáhá syntetizovat tělesný tuk a cholesterol.
Vitamin B6 - pyridoxin
(31 % denní potřeby) - hraje důležitou roli při metabolismu a absorpci bílkovin, reguluje roli tuků a sacharidů, pomáhá správní funkci nervového systému a tvorbě červených krvinek.
Kyselina listová
(52 % denní potřeby) - je základním vitaminem, který podporuje tvorbu červených krvinek, metabolismus aminokyselin a obnovu veškerých buněk v těle.

 

Jak moc pijí Češi pivo?

Česká republika drží světové prvenství v pití piva. Spotřeba cca 160 litrů / osobu / rok je nejvyšší na světě. V ČR pije pivo cca 75 % mužů a 30 % žen.

 

Tloustne se po pivu?

Pivo obsahuje hořké chmelové látky, které člověka uklidňují a také podporují sekreci žluči, čímž příznivě ovlivňují trávení. Klidný a spokojený člověk lépe vychutná a stráví jídlo. Pivo také povzbuzuje chuť k jídlu. To má za následek vyšší příjem potravin, který může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti. Po pivu samotném se tedy netloustne, ale po nadměrném požívání ostatních potravin ano. Podle výzkumů je riziko nadváhy u mírných pijáků piva nižší, než u abstinentů nebo silných pijáků. Pivo obsahuje 400 až 500 kilokalorií v 1 litru a je tak kaloricky chudší než např. jablečná šťáva, mléko nebo cola.

 

Co je zdrojem energetické hodnoty piva?

Pivo je nutriční nápoj díky sacharidům (10 % denní spotřeby v 1 l nápoje = cca 400 - 500 kcal v 1 l nápoje), přítomným vitaminům, bílkovinám, flavanoidům i významného množství minerálních látek, zejména draslíku.

 

Jaký je vztah piva ke zdraví člověka a co pivo obsahuje?

Pivo obsahuje mnoho vitaminů a dalších látek, které při střídmé konzumaci mohou působit příznivě proti vzniku atherosklerózy. Při spotřebě 1 l piva denně si člověk pokryje zhruba 20 % denní potřeby vitaminu B2, 35 % vitaminu B6, 50 % niacinu a 25 % kyseliny pantothenové. Jeden litr piva obsahuje v průměru 200 mg biologicky aktivních látek. Rozumné pití piva do 1 až 2 litrů denně přispívá k vyšší hladině vysokodensitního, tzv. HDL cholesterolu v krvi, který působí proti kornatění tepen, přitom hladina celkového cholesterolu v krvi se nemění. Rozumná konzumace piva snižuje stres, podporuje krevní oběh, snižuje riziko srdečních onemocnění, snižuje vysoký krevní tlak. Pivo je nápoj, který obsahuje malé množství alkoholu (0,5 - 5 %). Pivo je určeno k tomu, aby je lidé pili pro chuť , pro radost a pro lepší trávení nikoliv proto, aby se opíjeli. Při pití rozumného množství piva je možné využít jeho pozitivních účinků na organismus a nenechat je přebít negativními účinky nadměrného množství alkoholu.

 

Kdy už mohu řídit auto po vypití 1,2, 3... piv?

Až dojde k úplnému vystřízlivění, tedy vaše tělo rozloží všechen alkohol. Náš zákon stanovuje nulový limit alkoholu v krvi pro řízení motorových vozidel. Pro řidiče vyrábíme speciální nealkoholické pivo Radegast Birell. Odbourávání alkoholu v lidském těle je individuální a závisí na celé řadě věcí. Kromě pohlaví, tělesné hmotnosti má vliv i momentální zdravotní stav, stupeň únavy a řada dalších faktorů. Proto lze pouze orientačně odhadnout dobu, kdy hladina alkoholu klesne na 0,0 promile. Doba, kdy již můžete usednout za volant, také závisí na rychlosti, kterou jste pivo (popř. piva) vypili. Jestli během půl hodiny nebo během 2 hodin. Přesná doba se zdá zjistit pouze testem na alkohol. Čím silnější člověk, tím pomaleji alkohol odbourává.

Orientační doba odbourání alkoholu
Muž (80kg) Žena (60kg)
Pivo 10° 2:10 hodin 3:50 hodin
Pivo 12° 2:50 hodin 4:30 hodin

 

Obsahuje pivo hormon estrogen? Pokud ano, v jakém množství je tento ženský hormon v pivu obsažen?

Pivo obecně obsahuje látky podobné hormonům, které se nazývají izoflavanoidy, které mají slabé estrogenní účinky. Jejich vliv na lidský organismus se dosud studuje. Předpokládá se, že by do určité míry mohly zvyšovat nebo potencovat úroveň tohoto typu lidských hormonů, hrajících významnou roli v metabolismu vápníku zejména u žen po menopauze, tj, do určité míry bránit odvápnění kostí -osteoporóze. Jejich koncentrace je velmi nízká, např. u piva Pilsner Urquell je suma těchto látek cca 20 nmol/l. Ostatní české ležáky mají koncentraci ještě podstatně nižší, kolem 5 nmol/l.

 

Jak se alkohol odbourává z těla? Jak rychle?

Asi pětina alkoholu se vstřebává v žaludku, zbytek ve střevech. V krvi se objeví již za 5 minut po požití. Etylalkohol se rozkládá na acetaldehyd, který játra mění na kyselinu octovou. Ta se ve tkáních složitými pochody mění na vodu a oxid uhličitý. Těmito pochody se vyloučí asi 90 % alkoholu z těla, asi 3 % se vylučují močí, až 7 % plícemi - dechem, nejméně kůží. Vylučování alkoholu z těla trvá 10 - 12 hodin, ale někdy až 24 hodin.

 

Může pít pivo těhotná žena?

Lékaři to nedoporučují. Škody, které může alkohol způsobit plodu, byly odhaleny teprve nedávno. Požití více než dvou skleniček piva denně (více než půl litru) zvyšuje pravděpodobnost poruch plodu jako je rozštěp rtu, srdeční vady, abnormální vývoj končetin, nižší inteligence, nízká porodní váha. Máte-li přesto chuť na pivo, neodříkejte si je a zkuste nealkoholické pivo Radegast Birell. Osvěží organismus a neovlivní ani vaši mysl ani neohrozí vaše budoucí dítě. Je však nutno jej konzumovat s mírou, protože i Radegast Birell obsahuje minimální množství alkoholu.

 

Zdroj: www.prazdroj.cz